Clja
A knai nagy fal az i. e. 3. szzad s i. sz. 17. szzad eleje kztt Kna szaki hatrn ptett erdtmnyrendszerek sszessge, amelynek clja az volt, hogy a fldmvel Knt megvdje az szaki nomd trzsek (nagy rszben a Hunok) tmadsaitl.
A fal szerkezete
A nagy fal nagy rsze hegyvonulatokon hzdik gy, hogy a kls oldalon meredek sziklk vannak.
A Ming-kori fal kls bortsa tglkbl s tgla alak kdarabokbl ll. Belsejt dnglt agyaggal, illetve kzzalkkal tltttk fel. Magassga tlagosan 10 mter, szlessge a talapzatnl 7-8 mter, tetejnl pedig 4-5 mter.
A falon nyllvsnyi tvolsgra egymstl bstykat, erdtmnyeket s az ellensg esetleges tmadsaira fsttel s tzjelekkel figyelmeztet jelztornyokat ptettek. A bstykban, illetve az erdtmnyekben lelmiszert s fegyvereket troltak. A falon s kzelben csapatok llomsoztak, hogy idben jelezzk a kls tmadsokat s a vdelem els vonalul szolgljanak.
A fal jelenlegi llapota
A fal egy kis rszt restaurltk, elssorban a turistk miatt. Nagy rsze azonban az enyszetnek van kitve, s gy bizonyos rszek mra mr szinte eltntek. A fal napjaink vandalizmusnak is ki van tve, pldul kedvelt clpontja a graffitiseknek. A fal tglinak egy rszt a helyi lakosok hordjk el, hogy azokbl ptkezzenek. A Ming-kori falnak egyes becslsek szerint 37%-a, ms becslsek szerint 42%-a tnt el.
A knai nagy falat az UNESCO 1987-ben felvette a vilgrksg helysznei kz.
|